برگشت چاقی بعد از لیپوماتیک: بهترین راه پیشگیری از بازگشت چربی

لیپوماتیک

دلایل بسیاری برای اینکه چرا لیپوماتیک  یکی از محبوب‌ترین درمان‌های زیبایی در جهان است، وجود دارد. روش لیپوماتیک با نتایج فوری و قابل دید همراه است، به سرعت حذف چربی‌های اضافی بدن را حتی از قسمت‌هایی از بدن که دسترسی بهشان دشوار است، را بدنبال دارد تا اندام و چهره‌ای دلخواه را ایجاد کند. حتی متناسب‌ترین افراد اغلب می‌خواهند که از دست چربی‌های اضافی که با رژیم غذایی و ورزش کردن از بین‌ نمی‌روند، خلاص شوند. علاوه بر نتایج زیبایی اولیه، بسیاری از بیماران با توجه به انجام لیپوماتیک نگرانی‌هایی در طول عمر خود دارند. در واقع، یکی از رایج‌ترین سوالاتی که در مورد لیپوماتیک مطرح می‌شود این است که آیا پس از درمان چربی‌ها بازمی‌گردند؟ کاملا واضح است که هدف از لیپوماتیک از بین بردن چربی‌های اضافی بدن است.همانطور که می‌دانید در هر جلسه از لیپوماتیک تا 9 لیتر چربی قابل تخلیه می‌باشد و می‌توان در هر جلسه 6 تا 8 کیلو از وزن بیمار را کم کرد این میزان چربی منجر به کاهش سایز و وزن ایده‌آلی در فرد می‌گردد. برداشتن تمامی چربی‌ها از یک قسمت غیرممکن و غیرمعقول است، برخی از چربی‌ها باید بین ماهیچه‌ها و پوست باقی بمانند تا یکدستی و شکل طبیعی کانتور حفظ گردد. این لایه بعنوان لایه چربی زیر جلدی شناخته می‌شود. سلول‌های چربی در بدن که بعد از لیپوماتیک باقی می‌مانند، اگر فرد کالری زیادی مصرف کند، به جمع کردن چربی در بدن ادامه می‌دهند. در نتیجه، این سلول‌های چربی می‌توانند رشد کرده و بزرگ شوند و اگر مقدار کافی چربی جمع آوری شود، این قسمت از بدن دوباره چاق می‌شود. البته چاقی پس از لیپوماتیک مانند گذشته نخواهد بود و اگر هم اضافی وزنی در پیش باشد در محل جراحی شده انباشته نخواهد شد. در حالیکه ممکن است دوباره همان قسمتی که لیپوماتیک انجام شده درمان صورت گیرد بهتر است با انجام روش‌هایی از انجام عمل دوباره جلوگیری شود. با رعایت رژیم غذایی مناسب، نوشیدن آب، داشتن تحرک و ورزش کافی می‌توان از بازگشت چربی بعد از لیپوماتیک پیشگیری کرد.

الگوی ذخیره سازی چربی


الگوی ذخیره سازی چربی

در مورد اینکه چربی پس از لیپوماتیک نمی‌تواند در سطح سلولی باز گردد کاملا درست است اما ذخیره سازی چربی هنوز در بدن اتفاق می‌افتد. سلول‌های چربی در اندازه‌های متفاوت هستند، در ذخیره چربی از چربی پر شده و در حین سوختن و تولید انرژی خالی می‌گردند. سلول‌های چربی که با انجام لیپوماتیک برداشته می‌شوند، در آینده برای ذخیره چربی‌ها وجود ندارند، اما ذخیره سازی چربی در بدن هنوز رخ می‌دهد. اگر بدن شما بعد از لیپوماتیک چربی ذخیره کند، این ذخیره سازی در دیگر نواحی بدن که سلول‌های چربی وجود دارند، اتفاق می‌افتد. بنابراین اگر در شکم و ران‌هایتان لیپوماتیک انجام داده باشید، ممکن است چربی در آینده در سینه‌ها، صورت و پشت شما ذخیره شوند.

سلول‌های جدید چربی


تا زمانیکه سلولهای چربی در مناطقی که لیپوماتیک انجام شده، نباشند، چربی در آن قسمت‌ها ذخیره نخواهد شد، اما سلول‌های جدید می‌توانند افزایش وزن قابل توجهی را ایجاد کنند. اگر بعد از ليپوماتيک افزایش وزن داشتید که موجب تولید سلول‌های جدید چربی توسط بدن شد، بدن می‌تواند در قسمت‌هایی که لیپوماتیک انجام شده تولید سلول‌های جدید بکند که این امکان را برای ذخیره‌سازی دوباره چربی نیز فراهم می‌کند. تغییر و نوسان وزن در حد چند گرم موجب تولید سلول‌های چربی جدید نمی‌شود، اما بیشتر از آن باعث تولید سلول‌های جدید می‌گردد.

چاقی بعد از لیپوماتیک


چاقی بعد از لیپوماتیک

برخی از افراد بعد از درمان، فورا اضافه وزن پیدا می‌کنند. بعضی افراد از این موضوع بسیار ناراحت می‌شوند، زیرا آن‌ها نمی‌دانند که قاعده و اصل لیپوماتیک از دست دادن یا کم کردن وزن نیست، بلکه داشتن اندامی زیباتر و بهتر است. اعتقاد بر این است که افزایش وزن بعد از انجام لیپوماتیک ناشی از ورود مایع به محلی که درمان انجام شده است و این مایع است که باعث می‌شود بدن متورم شود.

برگشت چربی بعد از بهبودی لیپوماتیک


اگر پس از بهبودی لیپوماتیک، بسیار چاق شدید، احتمال این است که این امر به دلیل این است که شما نتوانسته‌اید عادت غذا و انتخاب شیوه زندگی خود را تغییر دهید یا عادت‌هایتان را بنحوی بد تغییر داده‌اید. برخی افراد نگرش اشتباه در مورد پس از انجام لیپوماتیک دارند، آن‌ها بر این باورند که نمی‌توانند دوباره اضافه وزن داشته باشند یا اینکه در صورتیکه وزنشان زیاد شد، می‌توانند دوباره روش درمانی لیپوماتیک را انجام دهند. این ذهنیت درست نیست. اگرچه روش‌های تکراری و انجام عمل جراحی ممکن است، اما مشکلاتی بدنبال دارد و خطر عوارض جانبی را افزایش می‌دهد. لیپوماتیک بعنوان جایگزینی برای کم کردن وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش نیست. هر فردی که معتقد است که لیپوماتیک جایگزین است باید بداند که بدون تغییر در خوردن و عادات ورزشی، به سرعت چاق خواهد شد و به شکل قبل از عمل جراحی لیپوماتیک بازمی‌گردد.

در صورت برگشت چاقی بعد از لیپوماتیک، چه باید کرد


برگشت چاقی

اگر متوجه شدید که پس از لیپوماتیک، افزایش وزن پیدا کرده‌اید باید بلافاصله سعی کنید این روند را متوقف کرده تا مانع از افزایش چربی شوید. مقدار کمی افزایش وزن باعث هیچ مشکلی نمی‌شود، اما اگر همچنان افزایش وزن دارید، ممکن است اثرات جراحی بر روی شما به شکل معکوس عمل کرده است. باید سعی کنید تا عواملی را که موجب افزایش وزن می‌شوند، مانند عدم فعالیت بدنی یا استفاده از رژیم غذایی که پر چربی، نمک، شکر و کالری را در نظر داشته و رعایت کنید. زمانیکه متوجه می‌شوید که چرا افزایش وزن پیدا کرده‌اید، تغییر عادات که مسبب آن بوده‌اند راحت‌تر است. جلوگیری از افزایش وزن می‌تواند به سادگی با کاهش میزان چربی، یا تغذیه کامل با چربی‌ها و جایگزین کردن مواد غذایی کم چربی انجام گیرد. این بدان معنی است که شما می‌توانید عادات غذایی خود را بدون تغییر چشمگیری در رژیم غذایی خود تغییر دهید، که البته ممکن است به معنای فعالیت بیشتر شما باشد. در صورتیکه طبق این مورد بخواهید عمل کنید، باید به آرامی با افزایش میزان فعالیت بدنی بصورت هفتگی و منظم پیش بروید. باید سعی کنید حداقل نیم ساعت ورزش و بطور منظم پنج مرتبه در هفته داشته باشید که می‌تواند شامل شنا کردن، دویدن، عضویت در باشگاه ورزشی باشد.

افزایش وزن بصورت غیر قابل توجیه


اگر رژیم غذایی سالم دارید و از لحاظ جسمی فعال هستید، اما بعد از انجام لیپوماتیک هنوز وزن زیاد می‌کنید، باید به پزشک مراجعه کنید. افزایش وزن ممکن است ناشی از کمبود هورمونی باشد یا اینکه به علت مصرف برخی از داروها باشد که با توصیه و مشورت با پزشک می‌توانید میزان مورد نیاز که افزایش وزن را بدنبال نداشته باشد، مصرف کنید.به این پست امتیاز دهید.
برگشت چاقی بعد از لیپوماتیک: بهترین راه پیشگیری از بازگشت چربی
5 از 2 رای