رژیم غذایی بعد از عمل لیپوماتیک: اهمیت تغذیه برای بهبودی و لاغری

پزشکان ممکن است روش لیپوماتیک را برای بیمارانی که قصد برداشتن پاکت‌های کوچک و سرسخت چربی که به ورزش منظم و یک رژیم غذایی متعادل و کم چربی واکنش نشان نمی‌دهند را دارند توصیه کنند. این روش به منظور کمک به خوش فرم کردن بدن طراحی شده است بطوری که بتوانید نتایج آن را با افتخار به خانواده و دوستان خود نشان دهید. این درمان یک روش کاهش وزن نیست. بنابراین سخت‌کوشی برای انجام ورزش و رژیم غذایی بعد از روش لیپوماتیک جهت دستیابی به بهترین مزایای آن حائز اهمیت است. هدف از یک رژیم غذایی بعد از عمل لیپوماتیک کمک به حفظ نتایج عمل تا حد ممکن است. اگر درحال حاضر یک رژیم غذایی سالم را رعایت می‌کنید، انجام این تغییرات نباید مشکل باشند و ارزش نتایج آن را خواهد داشت. در طول مشاوره با پزشک، به شما توصیه‌هایی در مورد غذاهایی که باید قبل و بعد از درمان لیپوماتیک مصرف یا پرهیز کنید، ارائه می‌شود.

تغذیه قبل از عمل لیپوماتیکبعد از اینکه تصمیم به انجام عمل لیپوماتیک گرفتید، باید اقدامات مثبت و پیشگیرانه‌ای را برای جراحی مد نظر داشته باشید. این اقدامات را با ایجاد تغییرات سالم در شیوه زندگی خود آغاز کنید. این بهترین زمان برای ایجاد عادات مفید است تا بتوانید بعد از عمل آنها را ادامه دهید. یک رژیم غذایی سالم را شروع کنید و یک برنامه‌ی ورزشی هوازی لذت بخش را که برای بدنتان مناسب است به آن اضافه نمایید. در این شرایط سریع‌تر بهبود می‌یابید و بطور کلی در صورتی که بدنتان قبل از جراحی بهترین شرایط را داشته باشد با وجود جریان خون و عملکرد سلولی بهینه می‌توانید انتظار نتایج مطلوب‌تری را داشته باشید. برای

مثال:

 • ایجاد تغییرات کوچک قبل از جراحی می‌تواند باعث تفاوت زیادی در حفظ وزن بعد از لیپوماتیک شود.
 • کاهش گرسنگی و دفع سموم از بدن با نوشیدن مقدار زیاد آب
 • مصرف یک صبحانه کامل به عنوان بخش جدایی ناپذیری از برنامه‌ی روزمره
 • خوردن غذاهای تازه- نیمی از بشقاب خود را با سبزیجات و میوه‌ها پر کنید.
 • از کربوهیدرات‌های تصفیه شده مانند قند پرهیز کنید و مطمئن شوید که غلات موجود در رژیم غذایی‌تان متشکل از غلات کامل هستند.
 • افزایش مصرف غذاهای مغزی مانند سبزیجات جهت افزودن فیبر، مواد معدنی و آنتی اکسیدان به رژیم غذایی
 • افزایش متابولیسم با انجام برخی از ورزش‌ها برای حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه

چرا رژیم غذایی مهم است؟شما باید رژیم غذایی خود را بعد از عمل لیپوماتیک کنترل کنید تا وزنتان نسبتاً ثابت مانده و نوسانات چشمگیری نداشته باشد. این کار ممکن است مستلزم تغییر رژیم غذایی باشد تا بهترین نتایج عمل لیپوماتیک حفظ شوند. همچنین به بهبود سریع‌تر تورم که یکی از چندین عوارض جانبی عمل است، کمک می‌کند. در آخر اینکه تغییرات در رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک به بدن امکان افزایش متابولیسم را می‌دهند تا چربی‌ها موثرتر بسوزند. بطور خاص، شما باید به دنبال افزایش کلسترول خوب (لیپوپروتئین پرچگالی) و کاهش کلسترول بد (لیپوپروتئین کم چگالی) و تری گلیسیرید باشید.

قواعد رژیم غذایی بعد از عمل لیپوماتیکقاعده‌ی رژیم غذایی بعد از عمل لیپوماتیک محدود کردن غذا یا قطع مصرف غذاهای لذیذ نیست، بلکه تنها ایجاد یک شیوه زندگی سالم از طریق رعایت رژیم غذایی سالم و مغذی می‌باشد. بهترین راه برای انجام این کار پیروی از دستورالعمل‌هایی در مورد مقدار روزانه‌ی مصرف محصولاتی مانند کالری، چربی، قند و نمک است.
شما همچنین باید هر روز ۵ قسمت میوه و سبزی مصرف کنید تا از دریافت مقدار مورد نیاز ویتامین و مواد معدنی اطمینان حاصل شود.
خوردن کامل غذاهایی که از آنها لذت می‌برید در رسیدن به این رژیم غذایی خلل ایجاد می‌کند زیرا می‌تواند منجر به هوس شود به این معنی که بیشتر احتمال افراط ورزیدن وجود دارد. هرچند می‌توانید میزان مصرف این مواد غذایی را با خوردن غذاهایی که انرژی خود را در طول روز به آرامی آزاد می‌کنند مانند پاستای غلات کامل، سیب زمینی و نان سبوس‌دار محدود کنید. به خاطر داشته باشید که هر شخصی متفاوت است در نتیجه برخی از این غذاها برای عده‌ای تاثیر بهتری نسبت به دیگران دارند.

چه غذاهایی بعد از لیپوماتیک بخوریم؟


حال که از شر چربی‌ها خلاص شده‌اید، باید مطمئن شوید که هیچ گاه باز نمی‌گردند. بعد از عمل، جراح جزئیات رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک را مورد بحث قرار می‌دهد و نکاتی را در مورد چگونگی تسریع فرایند بهبودی و نیز حفظ بهترین نتایج ممکن ارائه می‌کند. هرچند غذاهای زیادی وجود دارند که باید بعد از عمل مصرف کنید که به شما برای بهبودی و حفظ نتایج حداکثری عمل لیپوماتیک کمک خواهند کرد. از این رو در ادامه چند نکته که به حفظ شکل ایده‌آل بدن که با جراحی لیپوماتیک حاصل شده کمک می‌کنند، ارائه شده است.

نوشیدن آب زیاد

بی توجهی به اهمیت آب برای سلامتی امکان پذیر نیست. شما باید مصرف آب را به حداقل دو لیتر در روز افزایش دهید. این کار نه تنها به فرایند بهبودی کمک می‌کند بلکه نقش مهمی را در دفع مواد سمی که در بدن تجمع پیدا می‌کنند دارد. آب همچنین در کاهش گرسنگی تاثیرگذار است و به حفظ انرژی که برای فعال ماندن نیاز است کمک می‌کند. شما باید آب بدن خود را حفظ کنید و مطمئن شوید که بدن عملکرد مناسبی دارد. آب به کاهش وزن کمک می‌کند، کلیه را سالم نگه می‌دارد و کیفیت پوست را نیز بهبود می‌بخشد.
آب به کاهش مدت زمان تورم بعد از عمل لیپوماتیک و نیز تنظیم هضم کمک خواهد کرد که بخصوص در صورت انجام لیپوماتیک شکم مهم است. چای گیاهی و قهوه سیاه در حد اعتدال قابل قبول است. شما همچنین می‌توانید آب معدنی و آب میوه و سبزی بدون شیرین کننده یا نمک را مصرف کنید.

کربوهیدرات

کربوهیدرات‌ها به بازیابی توان بدن و کمک به بهبودی سریع کمک می‌کنند. آنها از تحلیل عضله جلوگیری کرده و باعث جوانسازی بدن از داخل می‌گردند. غلات کامل، برنج قهوه‌ای، بلغور جو دوسر و غیره منابع خوبی از کربوهیدرات‌های سالم هستند.

غذاهای سرشار از فیبر


غذاهای سرشار از فیبر مانند غلات، لوبیا، میوه و سبزیجات را مصرف کنید. این مواد غذایی به هضم کمک کرده و یبوست که بعد از جراحی و مصرف داروها شایع است را کاهش می‌دهند.

پروتئین


مصرف پروتئین بعد از جراحی مهم است زیرا باعث بهبود ساختار بافت‌ها شده و به بهبود و بازیابی بدن کمک می‌کند. پروتئین‌های بدون چربی که می‌توانید بعد از جراحی مصرف کنید شامل غذاهای دریایی، محصولات سویا، گوشت بدون چربی و مرغ، تخم مرغ و محصولات لبنی کم چرب می‌باشند.

ویتامین


ویتامین‌ها همراه با رژیم غذایی خوب به منظور بهبود سریع و بازیابی توان بدن ضروری هستند. ویتامین‌های A، C، D، E و K در بهبود زخم نقش دارند. ماهی، جگر و سبزیجات حاوی ویتامین K هستند در حالی که آجیل، شیر، تخم مرغ و روغن‌های گیاهی حاوی ویتامین E می‌باشند. ویتامین D در شیر، ماهی، تخم مرغ و غلات یافت می‌شود. برای بهبودی سریع‌تر این مواد غذایی را در وعده‌های غذایی خود بگنجانید.

چربی‌های سالم

تنها به این دلیل که از چربی‌ها خلاص می‌شوید به این معنی نیست که تمام چربی‌ها بد هستند. یک مقدار سالم از چربی‌های خوب برای تندرستی ضروری است. منابع چربی‌های خوب روغن زیتون، میوه‌هایی مانند آووکادو، آجیل و دانه‌ها می‌باشند.

میوه‌ها و سبزیجات تازه


صرفنظر از انجام جراحی میوه‌ها و سبزیجات باید بخشی از رژیم غذایی باشند. اما در طول بهبودی بعد از لیپوماتیک، این منابع غذایی کاملاً برای بهبودی بدن و بازیابی توان بعد از جراحی ضروری هستند. بعد از جراحی باید سبزیجات با برگ سبز، گوجه فرنگی، خربزه، گریپ فروت، انبه، اسفناج و کلم بروکلی را در رژیم غذایی روزمره خود بگنجانید.

از چه غذاهایی بعد از لیپوماتیک پرهیز کنیم؟بطور کلی، غذاهای زیرا را نباید برای یک دوره بلند مدت بعد از جراحی لیپوماتیک مصرف کرد:

 • چربی اشباع- این چربی در دمای اتاق جامد است و در بیشتر حیوانات و محصولات جانبی حیوانی و نیز غذاهای سرخ شده و فرآوری شده یافت می‌شد.
 • قند- قند و غذاهای شیرین ممکن است باعث افزایش وزن و از بین رفتن نتیجه‌ی عمل لیپوماتیک شوند. از طرفی، قند دارای ویتامین و مو اد مغذی کمی بوده و هیچ گونه مزیتی برای فرایند بهبودی بدن ندارد. نباید به هرگونه میوه‌ای که مصرف می‌کنید شکر یا شیرین کننده اضافه کنید.
 • غذاهای شور- باید به مدت حداقل دو تا چهار ماه بعد از عمل لیپوماتیک از غذاهای شور پرهیز کنید. از محصولات با نمک بالا مانند سس سویا و بسیاری از سس‌های سالاد اجتناب کنید. سدیم باعث التهاب در بدن می‌شود، و از این رو بر فرایند بهبودی تاثیر می‌گذارد. هرچند می‌توانید جایگزین‌های سدیم مانند گیاهان طبیعی و ادویه‌جات را استفاده کنید.
 • از گوشت‌های چرب مانند بیکن یا سوسیس و گوشت قرمز و نیز ماهی‌های چرب مانند ماهی خال‌خالی پرهیز کنید. همچنین از مصرف گوشت سرخ شده باید اجتناب شود.
 • محصولات تصفیه شده بدست آمده از غلات مانند نان سفید نیز نباید مصرف شوند.
 • مصرف نوشابه را به حداقل برسانید. از مصرف آب میوه با شکر اضافه و آب سبزی با سدیم اضافه نیز باید پرهیز کرد. تنها محصولات لبنی بدون چربی را در قهوه و شیرین کننده‌های مصنوعی را در چای استفاده کنید.

چگونه رژیم غذایی‌مان را حفظ کنیم؟بعد از انجام جراحی باید هر کاری که می‌توان را برای محافظت از نتایج انجام داد. شما زمان و پول زیاد و احساس خود را خرج این عمل کرده‌اید. تعهد به یک شیوه زندگی سالم‌تر در واقع بعد از مشاهده‌ی فرم جدید بدن در آینه بسیار آسان‌تر خواهد بود.
شما بعد از عمل لیپوماتیک همچنان می‌توانید دچار افزایش وزن شوید، هرچند ممکن است در ناحیه‌ی دیگری از بدن ظاهر شود. با انگیزه باقی بمانید. احساس رضایت و اعتماد بنفسی که با دیدن خود در آینه پس از جراحی پیدا می‌کنید را به خاطر داشته باشید. با ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی قبل و بعد از عمل، می‌توانید بیشترین بهره را از آن ببرید: بدنی متناسب‌تر که منعکس کننده‌ی شخصیت جدید شما است، یک فرد سالم، شاداب و فعال.
اگر متوجه شوید که در حال از سر گرفتن عادات بد خود هستید، یک قرار با یکی از دوستان، همکاران یا فامیل که قصد حفظ وزن سالم خود دارد را برای حفظ وزن بگذارید. حمایت از همدیگر می‌تواند به مقاومت در برابر وسوسه‌ها کمک کند. با یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم، فرم بدن خود را برای مدت زمان طولانی حفظ خواهید کرد.به این پست امتیاز دهید.
رژیم غذایی بعد از عمل لیپوماتیک: اهمیت تغذیه برای بهبودی و لاغری
4.33 از 15 رای