لیپواسکالپچر با اینفرا سونیک یا به‌ عبارتی پیکرتراشی با مادون قرمز با علامت اختصاری NIL اصطلاح دیگری است که برای لیپوماتیک به کار می‌رود. لیپوماتیک دستگاهی است که جهت بهبود نتایج نهایی لیپوساکشن بکار می‌رود. با این دستگاه تایید شده و بسیار دقیق می‌توان به راحتی چربی اضافی را از بدن تخلیه نمود. سلول‌های چربی در وهله اول توسط کانولای ارتعاشی تجزیه می‌شوند. فرایند تجزیه چربی‌ها باعث می‌شود لیپوساکشن به راحتی انجام شده و سلول‌های چربی به‌طور موثر از بدن خارج شوند. با وجود این که روش تیکل لیپو را نمی‌توان به‌جای رژیم غذایی سالم و ورزش جایگزین کرد اما با این روش می‌توان چربی‌هایی را که در برابر روش‌های غیرجراحی، رژیم غذایی یا ورزش مقاوم هستند را به‌ راحتی از بدن تخلیه و به اندام ایده‌آلی که سال‌ها در آرزوی آن هستیم دست یافت. تیکل لیپوساکشن گزینه درمانی سالم و موثر در حذف چربی‌های اضافی بدن است که به بهبود شکل ظاهری اندام کمک فراوانی می کند.

سوالات متداول لیپوماتیک


چرا لیپوماتیک خوب است؟

به دلایل متعددی بیشتر متخصصین روش لیپوماتیک را به لیپوساکشن‌های معمولی ترجیح می‌دهند. علت اول سالم و بودن خطر بودن لیپوماتیک است. سلامت روش درمانی از مهمترین شاخصه‌‌هایی آن است. دلیل دیگری که پزشکان روش لیپوماتیک را استفاده می‌کنند بدون درد بودن آن است. از آن جایی که برخی از بیماران در طول درمان احساس قلقلک می‌کنند این روش به تیکل لیپو یا همان لیپوساکشن قلقلکی معروف است. لازم به ذکر است که لیپوماتیک خیلی سریع انجام می‌شود. همین امر موجب شده افرادی زیادی به سوی این روش روی آورند چرا که ایده جراحی به خودی خود می‌تواند دلهره آور باشد اما هنگامی که زمان آن کوتاه می‌شود طبیعتا موجب ترس و دلهره کمتری خواهد شد. از مزیت‌های دیگر لیپوماتیک می‌توان به دوره بهبود کوتاه آن اشاره کرد. این روش برای افرادی که فعال هستند و عادتی به استراحت طولانی ندارند مناسب است.

تفاوت لیپوساکشن و سایر روش‌های جراحی چاقی

جراحان معمولا ترجیح می‌دهند با روش لیپوماتیک کار کنند چراکه تجزیه سلول‌های چربی در روش‌های قدیمی لیپوساکشن با اولتراسونیک با درد فراوان همراه است. در حقیقت باید گفت که روش‌های لیپوساکشن قدیمی کاملا خشن و بی‌رحمانه هستند. در انواع لیپوساکشن‌های قدیمی خطر آسیب اعصاب و ایجاد اختلال همیشگی در عملکرد بیمار وجود دارد. از طرفی، لیپوماتیک روشی است که به آرامی انجام می‌شود و برخلاف تکنیک‌های دیگر قبل از خارج شدن از بدن به تجزیه کامل سلول‌های چربی می‌پردازد. خطر آسیب دیدگی اعصاب در این روش به نسبت کمتر است. جراحان ترجیح می‌دهند از دستگاه لیپوماتیک علاوه بر درمان بیماران برای اهداف آموزشی نیز استفاده کنند. روش لیپوساکشن اکوستیکی سفارشی، کانولا از طریق برش‌های کوچک وارد بدن بیمار می‌گردد. کانولا با جریان هوا کار می‌کند و گرمایی را تولید نمی‌کند بنابراین منجر به کاهش درد و بهبود می‌گردد. کانولا با ارتعاش 10 هرتزی موجب تجزیه سلول‌های چربی و استخراج راحت چربی‌ها می‌گردد. از آن‌جایی که در لیپوماتیک چربی توسط کانولا مکیده شده‌ است درنتیجه تخلیه چربی سریع‌تر از لیپوساکشن‌های معمولی انجام می‌شود. از طرفی به‌دلیل این که لیپوامتیک بدون گرما و حرارت انجام می‌شود چربی تخلیه شده قابل استفاده و پیوند می‌باشد. حرکت آرام چرخشی موجب تسکین درد و حس قلقلک در بیمار می‌شود. تصور بر این است که حس قلقلک ناشی از تحریک اعصابی است که در امتداد اعصابی که موجب درد می‌شوند قرار دارند. این امر موجب ارسال سیگنال‌های درهم و مختلط به مغز می‌شود. به طور کلی مزایای لیپوماتیک شامل:

 •  بدون نیاز به بیهوشی عمومی
 •  بدون ناراحتی یا با حداقل درد و ناراحتی
 •  بدون خطر و سالم
 •  حذف دائم سلول‌های چربی
 •  دوره بهبود سریع
 •  تغییر فوری در ظاهر
 •  پیکرتراشی برتر
 •  راحت
 •  مقرون‌به صرفه
 •  آسان

لیپوساکشن و لیفت ران

نواحی نظیر ران، شکم و باسن از قسمت‌هایی هستند که اغلب با لیپوتیکل بهتر درمان می‌شوند. از آن جایی که توده‌های چربی‌ این نواحی از بدن اغلب به مقاومت بالا معروف هستند گزینه جراحی لیپوماتیک می‌تواند بهترین انتخاب باشد. معمولا از طریق لیپوماتیک می‌توان شکل و حالت ارتجاعی ران‌ها را تغییر داده و بهبود بخشید. در لیپوماتیک برخلاف روش‌های دیگر بیماران کمتر در معرض عارضه پوست اضافه قرار دارند.

نظر جراحان در مورد روش لاغری لیپوماتیک چیست؟

مواردی از قبیل انجام لیپوماتیک در مطب بدون بیهوشی بیمار، ارائه نتایج بالینی سالم و راحت موجب شده تا جراحان و متخصصین زیبایی سراسر دنیا لیپوماتیک را بر درمان لیپوساکشن مقدم دانسته و تایید کنند.

آیا این روش دارای تائیدیه FDA است؟

 سازمان غذا و داروی جهان موسوم به FDA لیپوماتیک را به عنوان جدیدترین تکنیک حذف چربی‌ و پیکرتراشی بدن تایید کرده‌است. این تکنولوژی پیشرفته که در اروپا توسعه یافته درحقیقت جهت بهبود لیپوساکشن طراحی گردیده است. راحتی و سلامت بیمار و همچنین تمایز بالینی این روش توسط هزاران پزشک در سراسر دنیا تایید شده است.

آیا این عمل با درد همراه است؟

لرزش و حرکت کانولا موجب انسداد درد می‌شود. افرادی که عوارض جانبی ارتعاش را تجربه می کنند معتقدند که لیپوماتیک شبیه ماساژ است. حرکت غیرعادی کانولا موجب می‌شود درحالی که داروی بیهوشی موضعی را وارد بدن می‌کند در بین بافت‌های چربی سر خورده و به‌راحتی و با حداقل درد چربی‌ها را تخلیه کند. کانولا با مانور در فضاهای فیبری و نواحی سفت‌تر موجب بهبود پیکرتراشی، کوتاهی زمان جراحی، کاهش کبودی و بهبود سریع می‌گردد.

مراحل انجام جراحی به چه صورت است؟

لیپوماتیک گرما تولید نمی‌کند و مهمترین ویژگی آن این است که هنگام مواجه شدن با بافت‌های غیرچربی سیستم خاموش می‌شود. انرژی مادون قرمز در لیپوماتیک که جهت تجزیه بافت‌های چربی به کار می‌رود با حداقل آسیب به بافت چربی و بافت‌های اطراف آن عمل می‌کند. در این روش به‌دلیل این که هیچ آسیبی به بافت سالم وارد نمی‌شود کشیدگی پوست بهتر انجام می‌شود.

قبل از عمل چه اقداماتی باید انجام داد؟

قبل از جراحی بهتر است درخصوص مواردی نظیر نواحی درمان، موارد منع مصرف، سوابق بیماری و تحمل درد با پزشک مشاوره کرد.

مراحل انجام عمل چگونه است؟

جراحی لیپوماتیک یک روش کم تهاجمی است که تقریبا 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد. با ایجاد برش‌های بسیار کوچک، مایع بی‌حسی از طریق کانولای ارتعاشی وارد بدن بیمار می گردد. به‌محض بی‌حس شدن بیمار، جراح با کمک کانولای ساکشن مخصوص که جهت تخلیه چربی اندام و پیکرتراشی طراحی شده اقدام به خارج کردن چربی‌ها می‌کند.
لیپوماتیک معمولا تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود. درصورتی که قرار باشد 5 لیتر چربی و یا بیشتر از بدن بیمار تخلیه شود جراحی باید تحت یهوشی عمومی انجام شود. شروع جراحی با تزریق محلول بی‌حسی انجام می‌شود. سپس کانولا با حرکت 3 بعدی (حرکت در بیش از یک جهت یا مکان) به طور همزمان تمام بافت‌های چربی را تجزیه و از هم متلاشی می کند. با وجود این‌که در لیپوساکشن آکوستیکی ممکن است بیمار کمی احساس درد و ناراحتی کند اما در لیپوماتیک بیمار بیشتر احساس قلقلک می‌کند. همین امر موجب خنده بیمار در طول درمان می‌شود. زمان جراحی بیشتر به میزان چربی که باید تخلیه شود بستگی دارد اما معمولا سریع‌تر از لیپوساکشن‌های قدیمی انجام می‌شود. بعد از جراحی معمولا نیازی به بخیه نیست.

بهبود به چه صورت است؟

دوره بهبود لیپوماتیک کوتاه است. از آن‌جایی که عموما بدون بیهوشی عمومی انجام می‌شود بیمار می‌تواند بعد از اتمام جراحی بیمارستان را ترک کند. چند روز بعد از جراحی بیمار می‌تواند به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهد.

کدام نواحی بدن با لیپوماتیک درمان می‌شوند؟

لیپوماتیک در بسیاری از نواحی بدن قابل اجرا است. نواحی نظیر:

 •  بالای بازوها
 • چانه
 •  داخل ران ها
 •  بیرون ران
 •  شکم
 •  قفسه سینه

کانولاهای درمانی در سایزهای مختلف موجود هستند. همین امر موجب شده درمان نواحی که با روش‌های دیگر لیپوساکشن دشوار است با کانولا به راحتی انجام شود.

چه کسی متقاضی مناسب لیپوماتیک است؟

افرادی که دوست دارند از طریق روشی سالم بدن خود را سفت و کشیده کنند کاندیدای مناسب چنین درمانی هستند.

نتایج به چه صورت خواهد بود؟

نتایج حاصل از جراحی لیپوماتیک در بین افراد متفاوت است. اما به‌طور کل بیمار می‌تواند خیلی زود شاهد نتایج باشد. بعد از عمل لیپوماتیک بیمار می‌تواند بدنی لاغر و کشیده داشته باشد. با وجود این که برخی از بیماران زودتر از 1 ماه می‌توانند نتایج حاصل از عمل را ببینند اما بیشتر بیماران نتایج نهایی را اغلب ظرف چند ماه بعد از جراحی مشاهده می‌کنند.

خطرات کدامند؟

لیپوساکشن سفارشی آکوستیکی همانند سایر جراحی‌ها بدون خطرات و عوارض جانبی نیست. اما به دلیل این که بدون بیهوشی عمومی انجام می‌شود خطرات آن به نسبت کمتر است. توزیع نامنظم چربی و شل شدن پوست از بزرگترین عوارض جانبی چنین روشی است. لازم به ذکر است که هر دو عارضه فوق بعد از مدتی توسط جراح قابل درمان است.

آیا بعد از جراحی لیپوماتیک می‌توان از کمپرس یخ یا لوله داغ برای تسریع روند بهبود استفاده کرد؟

خیر نیازی به این کار نیست.

آیا لیپوماتیک باعث اختلال قاعدگی می‌شود؟

احتمال این مشکل وجود دارد اما بسیار به ندرت.

چند روز پس از انجام عمل لیپوماتیک می‌توان فعالیت‌های بدنی مانند ورزش و پیاده روی انجام داد؟

چند روز اول بهتر است بیمار استراحت کند اما پس از آن پیاده روی یعد از عمل مانعی ندارد اما حدودا یک هفته باید از انجام فعالیت‌های بدنی شدید که باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌شوند پرهیز کرد. راه رفتن می‌تواند در تخلیه خونابه‌ها و کاهش تورمات تاثیر داشته باشد زیرا خوابیدن و استراحت مطلق دوران نقاهت را طولانی‌تر می‌کند.

آیا تورم و کبودی بعد از انجام جراحی طبیعی است؟

ایجاد تورم و کبودی در روزهای اول طبیعی است و پس از گذشت چند روز از بین می‌روند. اما از آنجایی که بدن در طول این مدت نیز بدن همچنان به کاهش سایز و وزن ادامه می‌دهد نتیجه نهایی ممکن است تا 6 ماه طول بکشد. برای کاهش تورم بهتر است آب کرفس یا آب آناناس مصرف کرد

رعایت رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک ضروری است؟

برای بدست آوردن بهترین نتیجه بهتر است از خوردن غذاهای شور و چرب پرهیز کنید. ورزش به داشتن اندام مناسب‌تر بسیار کمک می‌کند. یکی از مهم‌ترین مزایای لیپوماتیک این است که مانع از ایجاد چربی‌های اضافی در طولانی مدت خواهد شد و در صورتی که فرد رژیم غذایی خود را به خوبی رعایت نماید تا پایان عمر دچار چاقی موضعی نخواهد شد.

آیا می‌توانم سفر کنم و یا به سرکار بروم؟ از چه زمانی؟

در هفته دوم می‌توانید سفر کنید و یا فعالیت‌های دیگر را آغاز نمایید.

شنا کردن بعد از جراحی مجاز است؟

خیر ،رفتن به استخر و سونا تا بسته شدن کامل سوراخ‌ها ممنوع است.

آیا ترشح بعد از عمل لیپوماتیک طبیعی است؟

بعد از جراحی فرد با مقداری خون ابه همراه خواهد بود که از محل جراحی ترشح می‌شود، میزان این ترشحات به محل عمل و حجم چربی تخلیه شده بستگی دارد.

آیا لیپوماتیک مانع بارداری می‌شود؟

خیر و این جراحی برای خانم‌های جوان و مجرد نیز مانعی نخواهد داشت.

پوشیدن گن‌های ویژه تخلیه چربی توصیه می‌شود؟

برای ترغیب درناژ مایعات از محل‌های برش و جلوگیری از تورم پس از تخلیه چربی می‌بایست گن‌های ویژه‌ای را متناسب با سایز بیمار تجویز نمود تا بلافاصله پس از پانسمان بر تن وی پوشیده شود. با آغاز روز بعد از جراحی بیمار می‌تواند گن را فقط روزانه برای رفتن به حمام بیرون آورده، گن را شسته و پس از خشک شدن مجدداً بپوشد و پوشیدن مداوم گن را باید تا 24 ساعت بعد از اینکه درناژ مایعات کاملاً متوقف شد، ادامه دهد. پوشیدن گن پس از درمان با لیپوماتیک فقط به مدت 7 تا 10 روز توصیه می‌گردد و پس از آن اجازه داه می‌شود تا پوست فشرده نشده و به طور عرضی شروع به کشیده شدن نماید.مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان