امروزه عمل لیپوساکشن به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که در بعضی از آنها سلول‌های چربی با لیزر یا اولتراسوند شل می‌شود تا آسان‌تر تخلیه شود. اما این درمان‌ها معمولاً به بیهوشی عمومی نیاز دارند، با عوارض متعدد همراهند و دوران بهبود آنها طولانی است. لیپوماتیک یکی از روش‌های جدید لیپوساکشن است که نیازی به بیهوشی ندارد و بیمار حین عمل هوشیار است. محبوبیت لیپوماتیک برای لاغری موضعی رو به فزونی است. به کمک لیپوماتیک می‌توان شکمی تخت و صاف خلق کرد، ران، پهلو و دیگر نقاط بدن را لاغر کرد تا اندامی متناسب و خوش فرم به دست آید. این روش پیشرفته لیپوماتیک برای انتقال و تزریق چربی‌های اضافی بدن در صورت، سینه و باسن نیز کاربرد دارد.

سازو کار عمل لیپوماتیک

در عمل لیپوماتیک نیز مانند دیگر عمل‌های لیپوساکشن از یک کانولای کوچک استفاده می‌شود. جراح کانولا را مستقیماً وارد ناحیه مورد نظر می‌کند تا سلول‌های چربی جدا شود و بتوان راحت‌تر آنها را تخلیه کرد. اما در روش لیپوماتیک، برخلاف عمل‌های دیگر از ارتعاش‌های مادون صوت آکوستیک با فرکانس پایین استفاده می‌شود که با استفاده از فشار هوا، و نه حرارت یا اولتراسوند، تولید می‌شود. در نتیجه آسیب کمتری به پوست و بافت اطراف وارد می‌شود و بیمار نیز ناراحتی کمتری تحمل می‌کند. به علاوه کانولای مرتعش محلول تامسنت و داروی بی‌حسی را بهتر در ناحیه درمان توزیع می‌کند و به این ترتیب بیمار حین عمل راحت‌تر است. همزمان که کانولا چربی اضافی را تبدیل به مایع می‌کند، مایع امولسیونی به دست آمده نیز از بدن به بیرون مکیده می‌شود. بنابراین درمان موثرتر و دوران بهبود کوتاه‌تر است و هم پزشک و هم بیمار از این مزایا بهره می‌گیرند. زمان لازم برای عمل لیپوماتیک تقریباً نصف زمان دیگر روش‌های لیپوساکشن است. چون لیپوماتیک نیازی به بیهوشی ندارد و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، دوران بهبود آن کوتاه‌تر است. ازآنجایی که کانولا در اندازه‌های مختلف وجود دارد، جراح می‌تواند اندازه مناسب را با توجه به نیازهای بیمار انتخاب کند تا حتی کوچکترین ناحیه‌ها را با دقت بالایی درمان کند.

مراحل لیپوماتیک

ابتدا جراح برش کوچکی را در ناحیه‌ای که قرار است به طور موضعی لاغر شود، ایجاد می‌کند و لوله کانولا با اندازه مناسب را از راه این برش وارد بدن می‌کند. چون این کانولا حرارتی تولید نمی‌کند و با هوا کار می‌کند، درد و ناراحتی بیمار حین درمان به حداقل می‌رسد. کانولا با فرکانسی معادل 10 هرتز مرتعش می‌شود و این لرزش‌ها توده‌های چربی مقاوم را متلاشی می‌کند، بنابراین تخلیه چربی بسیار ساده‌تر انجام می‌شود. سپس چربی با استفاده از همان کانولا به بیرون مکیده می‌شود. با این توصیف لیپوماتیک کمتر از روش قدیمی لیپوساکشن طول می‌کشد. در عمل لیپوماتیک از حرارت استفاده نمی‌شود و چربی تخلیه شده را می‌توان برای درمان‌های دیگری مانند تزریق چربی به کار برد. به عبارت دیگر چربی تخلیه شده خالص می‌شود و سپس برای بزرگ و خوش‌فرم کردن در نقاط مختلف بدن، مانند سینه یا باسن، تزریق می‌شود. در روش لیپوماتیک از حرکت‌های گردابی ملایم برای به حداقل رساندن ناراحتی بیمار استفاده می‌شود که حسی مانند قلقلک را ایجاد می‌کند، به همین دلیل لیپوماتیک به معنای قلقلک نیز گفته می‌شود.

آمادگی برای عمل لیپوماتیک

 •  در شب قبل از عمل از خوردن آب زیاد خودداری نمایید.
 •  سعی کنید شام بسیار سبکی بخورید و معده خود را خالی نگه دارید.
 •  اگر قرص آسپرین مصرف می کنید آن را قطع کنید.
 •  دو روز قبل از عمل لیپوماتیک سیگار و قلیان نکشید.
 •  قرص و روغن ویتامین A را یک روز قبل از عمل مصرف نکنید.

مزایا

هرچند پزشکان زیادی عمل لیپوماتیک را انجام نمی‌دهند، با این حال بهتر است قبل از مراجعه به یک جراح از صلاحیت و مهارت ایشان مطمئن شوید. مزایای دستگاه لیپوماتیک نسبت به دیگر عمل‌های لیپوساکشن عبارت است از:

 •  وجود نداشتن خطر سوختن پوست یا بافت‌های اطراف
 •  کوتاه‌تر بودن دوران بهبود نسبت به دیگر روش‌های لیپوساکشن
 •  کاهش یافتن عوارض عمل به دلیل عدم نیاز به بیهوشی
 •  مدت زمان عمل لیپوماتیک نصف دیگر روش‌های لیپوساکشن است.
 •  وجود داشتن کانولا در اندازه‌های مختلف، دستیابی به نتیجه‌ای دقیق‌تر و صاف‌تر را ممکن می‌کند.
 •  کاهش خطر کبودی و ورم پس از عمل
 •  قابل انجام برای ناحیه‌هایی با حجم زیاد چربی و ناحیه‌های کوچکتر
 •  ارتعاش کانولا به توزیع سریع‌تر و بهتر محلول تامسنت کمک می‌کند.
 •  لیپوماتیک نیز مانند دیگر روش‌های لیپوساکشن مورد تایید FDA است.

بسیاری از پزشکان معتقدند که لیپوماتیک برای لاغری ناحیه‌هایی که پیش از این تحت درمان قرار گرفته‌اند، بهتر است، چون احتمال باقی ماندن جای زخم کمتر است. چون در عمل لیپوماتیک می‌توان حجم زیادی از چربی را تخلیه کرد، نتیجه‌ای چشمگیرتر و با انحناهای ظریف‌تر به دست می‌آید. چربی تخلیه شده را می‌توان در نقاط دیگر بدن تزریق کرد. چربی در این عمل منحصر به فرد تبدیل به مایع می‌شود تا راحت‌تر بتوان آن را تخلیه کرد، به علاوه به این ترتیب آسیب‌دیدگی رگ‌های خونی، عصب‌ها و بافت‌های پیوندی در مقایسه با روش قدیمی لیپوساکشن به میزان 90 ـ 80 درصد تقلیل می‌یابد. همچنین احتمال زنده ماندن سلول‌های چربی تخلیه شده افزایش می‌یابد و می‌توان این سلول‌های زنده را در نقاطی که نیاز به بزرگ شدن دارد، تزریق کرد.

عمل لیپوماتیک برای چه افرادی مناسب است؟

لاغری با دستگاه لیپوماتیک نیز مانند دیگر عمل‌های لیپوساکشن برای همه مناسب نیست. متقاضی ایده‌آل لیپوماتیک فردی با وزن متوسط است که از وجود توده‌های چربی اضافی مقاوم به ورزش و رژیم لاغری ناراحت است. در بعضی موارد باید بیش از یک درمان انجام شود تا نتیجه مطلوب به دست آید. به روش لاغری با لیپوماتیک می‌توان چربی‌های اضافی تقریباً هر نقطه‌ای از بدن، شامل گردن و غبغب، بازو، پا، باسن، پهلو و شکم، را از بین برد. لاغری موضعی لیپوماتیک برای تمام افرادی که اضافه وزن زیاد ندارند، اما از چاقی موضعی ناراحت هستند و نمی‌توانند این چربی‌های مقاوم را با ورزش و رژیم لاغری از بین ببرند، مناسب است.

هزینه لیپوماتیک

هزینه لیپوماتیک به تعداد ناحیه‌های درمان و شاخص توده بدن (BMI) بستگی دارد. چون این عمل را می‌توان در نهایت ایمنی به صورت سرپایی انجام داد، طبعاً هزینه آن بسیار کمتر از عمل‌هایی است که به بیهوشی در اتاق عمل نیاز دارد. به علاوه عوارض مربوط به محلول تامسنت و بی‌حسی موضعی بسیار کمتر از بیهوشی عمومی است.

عوارض احتمالی

پس از لاغری با لیپوماتیک نیز مانند دیگر عمل‌های جراحی، احتمال بروز خطرها و عوارض مختلفی وجود دارد:

 •  برخی بیماران با کبودی یا خونریزی مختصری روبرو می‌شوند که پس از چند روز برطرف می‌شود. این مشکل همواره برای بیمارانی پیش می‌آید که آسپرین قبل از جراحی مصرف کرده‌اند. بنابراین جراح به بیمار توصیه می‌کند که از دو هفته قبل از جراحی از مصرف داروهای رقیق کننده خون خوددداری کند.
 •  حساسیت به لیدوکائین باعث خارش یا سوزش می‌شود.
 •  اندکی احتمال عفونت وجود دارد.

نکات مهم قبل از لیپوماتیک

 •  متقاضی این درمان زیبایی نباید فشار خون بالا داشته باشد.
 •  مقدار قند خون و بیماری دبایت باید تحت کنترل باشد.
 •  احتمال بروز ناراحتی‌های قلبی عروقی باید در نظر گرفته شود.
 •  متقاضی درمان باید سالم باشد.
 •  بیمار باید سابقه انجام جراحی شکم (ابدومینوپلاستی) را به جراح اطلاع دهد.
 •  قبل از درمان باید آزمایش خون انجام شود.
 •  تست بارداری باید انجام شود.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان