لیپوماتیک ران: خارج کردن چربی اضافه بغل و داخل رانها با لیپوماتیک

لیپوماتیک رانقسمت­های داخلی و خارجی ران­ها از جمله نقاطی هستند که بیشتر از سایر اعضای بدن چاق می­شوند و از علل اصلی مراجعه بیماران به پزشک برای رفع چاقی با لیپوماتیک است. بیمارانی که قصد دارند ظاهر بدن خود را تغییر دهند، می­توانند از لیپوماتیک برای ناحیه کمر، ران و قسمت­های داخلی و خارجی آن استفاده کنند. کاهش چربی همیشه یک فرایند دشوار بوده است، اما لیپوماتیک می­تواند به طرز قابل توجهی به بهبود ظاهر بدن، افزایش اعتماد به نفس بیمار، و زیبایی ظاهری او کمک کند. استفاده از این روش برای رفع چربی­های زائد و حفظ تقارن بدن بسیار مفید است.

علت چاق شدن ران­ها چیست؟


حداقل دو عامل در چاق شدن ران­ها تاثیر دارد. مورد اول به مساله ژنتیک و سابقه خانوادگی مربوط است که باعث می­شود ران­ها در دوران بلوغ به طرز قابل توجهی چاق شوند. مورد دوم به مساله بارداری ارتباط دارد که مقدار زیادی چربی در ناحیه ران­ها جمع شده و باعث ایجاد ظاهری نامطلوب می­شود.

مزایای لیپوماتیک ران


لیپوماتیک یکی از رایج ترین انواع جراحی در سراسر جهان است که به علت اهمیتی که افراد به ظاهر و زیبایی بدن خود می­دهند به یکی از محبوب ترین انواع جراحی زیبایی تبدیل شده است. در اکثر موارد که بیمار پس از رعایت رژیم غذایی شدید و انجام دادن تمرینات ورزشی سنگین نمی­تواند به نتیجه دلخواه برسد، به جستجوی روش­های جراحی مختلف برمی­آید. لیپوماتیک یک روش جراحی جدید برای لاغری است. مزایای لیپوماتیک به شرح زیر می­باشد:

 • یک روش ایمن، و کارامد است که انجام بسیار ساده است.
 • دوران بهبود پس از جراحی کوتاه تر است.
 • بیمار به سرعت بهبود می­یابد.
 • ریسک و عوارض آن بسیار کم است.

انواع لیپوماتیک ران


انواع لیپوماتیک رانبه طور کلی پائین تنه بزرگتر از بالاتنه است. اکثر زنان در ناحیه دچار چاقی هستند. تعداد زیادی از زنان از ظاهر خود کاملا راضی هستند و تناسب اندام بسیار خوبی دارند، اما گروهی دیگر هیچ گونه رضایتی از وضعیت ران­ها و کمر خود ندارند و پائین تنه آنها بسیار چاق تر از قسمت بالا تنه است، گویی ران­های آنها به فرد دیگری تعلق دارد. ران­های این گروه از افراد بسیار چاق و حجیم است. می­توان به کمک لیپوماتیک چربی­های اضافی این ناحیه را از بین برد و ظاهری زیبا خلق دارد.

قسمت داخلی ران


قسمت­های داخلی ران برخی از زنان به علت چاقی به ران مخالف سائیده می­شود و باعث التهاب پوست این ناحیه می­شود. لیپوماتیک می­تواند به رفع این مشکل کمک کند، یا حداقل باعث بهبود آن شود. چاقی قسمت­های داخلی ران می­تواند مشکلات متعددی را در خصوص سائیدگی پوست این ناحیه ایجاد کند و حتی بر نحوه راه رفتن افراد تاثیر بگذارد.

قسمت­های خارجی ران

قسمت­های خارجی ران نسبت به قسمت­های داخلی چربی بیشتری را جمع می­کنند و رفع این چربی­ها به طرز قابل توجهی باعث کاهش حجم ران و زیبا شدن ظاهر آن می­شود. اغلب تغییراتی که در ظاهر ران ایجاد می­شود، حیرت انگیز است. از بین بردن چربی­های ران می­تواند باعث تغییر ظاهر بدن شود، در نتیجه بیمار می­تواند به راحتی از شلوارهای جین استفاده کند و ظاهری زیبا داشته باشد.

هنگام مراجعه به پزشک و انجام مشاوره چه اتفاقی رخ می­دهد؟


میزان موفقیت و ایمن بودن روش لیپوماتیک به میزان مناسب بودن فرد برای انجام لیپوماتیک در دوره مشاوره بستگی دارد، بنابراین هرچه فرد شرایط بهتری داشته باشد، متقاضی مناسبی برای لیپوماتیک خواهد بود. پزشک سوالات متعددی را در خصوص سلامت بیمار، سبک زندگی، و سطح انتظار او از نتیجه عمل مطرح می­کند. بنابراین بیمار باید قبل از مراجعه به پزشک برای پاسخ دادن به سوالات زیر آماده باشد:

 • هدف بیمار از انجام جراحی، انتظارات او، و نتیجه دلخواه او چیست؟
 • بیمار از چه داروهایی استفاده می­کند. آیا بیماری خاصی دارد، آیا از داروی مخصوص آلرژی استفاده می­کند؟
 • آیا بیمار به طور مکرر از برخی داروها، ویتامین­ها، مکمل­های گیاهی، تنباکو، و سایر داروها استفاده می­کند؟
 • آیا بیمار قبلا تحت عمل جراحی قرار گرفته است؟

جراح ممکن است موارد زیر را نیز انجام دهد:

 • وضعیت سلامت عمومی، بیماری­های احتمالی، و فاکتورهای خطر را مورد بررسی قرار دهد.
 • سابقه پزشکی بیمار را بررسی و ثبت می­کند.
 • با بیمار صحبت می­کند و یک دوره درمانی خاص را به او پیشنهاد می­دهد.
 • در خصوص نتایج احتمالی لیپوماتیک و سایر عوارض و خطرات بالقوه آن با بیمار صحبت می­کند.

اقدامات لازم قبل از لیپوماتیک


پزشک قبل از لیپوماتیک از بیمار می­خواهد موارد زیر را انجام دهد:

 • آزمایشات لازم را درخواست می­کند و وضعیت پزشکی او را ارزیابی می­نماید.
 • پزشک برخی داروها از تجویز می­کند یا سطح داروهای او را تنظیم می­نماید.
 • از بیمار می­خواهد که از استعمال دخانیات خودداری کند.
 • بیمار باید از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل­های گیاهی خودداری کند زیرا این داروها باعث افزایش خونریزی می­شوند.
 • پزشک دستورات خاصی را به بیمار می­دهد که به فرایند درمان کمک می­کند.
 • پزشک نکات مهمی که باید در روز جراحی رعایت شود را گوشزد می­کند.
 • پزشک به بیمار اطلاع می­دهد که در حین عمل او را بیهوش می­کند.
 • پزشک در خصوص مراقبت­های بعد از عمل لیپوماتیک و نکات مهم با بیمار صحبت می­کند.
 • پزشک با بیمار در خصوص محل انجام عمل لیپوماتیک صحبت می­کند.

عمل جراحی لیپوماتیک


جراحی لیپوماتیک تحت بیهوشی عمومی انجام می­شود. پزشک در محل مورد نظر، برش­هایی را به طول 2 تا 6 میلی متر ایجاد می­کند. سپس لوله کانولا وارد بافت­های چربی می­شود و حرکات لرزشی و چرخشی آن باعث تخریب چربی­ها می­شود. این حرکات هیچ گونه آسیبی به عروق خونی و سایر قسمت­های بدن نمی­رساند. بیمار پس از جراحی می­تواند شاهد تغییرات و کاهش وزن خود باشد. پزشک می­تواند از چربی­های برداشته شده برای تمیز کردن یا افزایش حجم سایر قسمت­های بدن مانند لب، گونه، و دست­ها استفاده کند.

چه زمانی نتیجه عمل مشاهده می­شود؟


پس از آنکه تورم و مایع جمع شده در محل جراحی از بین برود، بیمار می­تواند شاهد بهبود وضعیت بدن خود تغییرات ایجاد شده باشد. ادامه دادن رژیم غذایی سالم پس از لیپوماتیک، و حفظ تناسب اندام باعث می­شود که چربی­ها برداشته شده دیگر باز نگردند و نتایج حاصل از عمل، دائمی باشند. اما افزایش وزن می­تواند بر نتایج به دست آمده تاثیر معکوس بگذارد.

هزینه لیپوماتیک ران چقدر است؟


قیمت عمل لیپوماتیک  برای هر بخش از بدن متفاوت است. هزینه لیپوماتیک رانها هم برای هر بیمار براساس شرایط خاصی تعیین می شود. نکاتی مانند میزان چربی اضافه، شهرت پزشک، محل انجام درمان و مراقبت های قبل و بعد از لیپوماتیک از عوامل مهم در تعیین هزینه نهایی این روش هستند. بهتر است قبل از انجام لیپوماتیک ران درباره هزینه و سایر مسائل با پزشک مشورت شود.

سوالات متداول


سوالات متداولبرخی از سوالات رایج درباره لیپوماتیک ران­ها عبارتند از:

چه افرادی متقاضی مناسبی برای لیپوماتیک ران هستند؟

تعداد زیادی از زنان از وضعیت ران­­­های خود راضی نیستند و تصور می­کندد که هیچ راهی برای رفع چاقی آنها وجود ندارد. در حقیقت، می­­­­توان به راحتی به درمان این مشکل پرداخت. می­توان با اطمینان گفت همه زنانی که از چاقی ران خود ناراحت هستند می­توانند متقاضی مناسبی برای لیپوماتیک باشند. یک پزشک با تجربه در زمینه لیپوماتیک می­تواند به رفع این مشکل و بهبود وضعیت بدن بیمار کمک کند. معمولا مقدار زیادی چربی در ناحیه ران­ها، قسمت پائین شکم، پهلوها، و باسن جمع می­شود که به ژنتیک یا تغییرات هورمونی ارتباط دارد. در صورتی که این مشکل به چاقی عمومی ارتباط نداشته باشد، لیپوماتیک می­تواند به کاهش تعداد سلول­های چربی و تخلیه آنها کمک کند. بهترین سن برای انجام لیپوماتیک، 18 تا 45 سالگی است زیرا پوست در این سنین دارای انعطاف پذیری مناسبی است. افراد مسن می­توانند براساس نیازهای خود و پس از مشاوره با پزشک، متقاضی انجام جراحی لیپوماتیک باشند.

به طور کلی، بهترین متقاضیان برای لیپوماتیک ران عبارتند از:

 • افرادی که دارای توده­های چربی مقاوم به ورزش و رژیم غذایی هستند.
 • افرادی که در گذشته هیچ گونه عمل جراحی در ناحیه مورد نظر برای لیپوماتیک نداشته­­اند.
 • افرادی که پوست آنها سقف است و انعطاف پذیری مناسبی دارد.
 • افرادی که دچار نوسانات وزن نیستند.
 • افرادی که خواستار فرم دهی بدن خود هستند و تمایلی به کاهش وزن ندارند.
 • افرادی که به بیماری­های خاص مانند دیابت، بیماری قلبی یا ریوی، یا مشکلات مربوط به جریان خون مبتلا نیستند.
 • افرادی که به لحاظ فیزیولوژیکی در وضعیت ثابتی قرار دارند.
 • افرادی که سیگار نمی­کشند.
 • افرادی که محدودیت­های جراحی را می­پذیرند و با جراح مشورت کرده­اند.
 • افرادی که اطلاعات کافی درباره لیپوماتیک دارند.
 • افرادی که انتظاراتی واقع گرایانه در خصوص نتایج حاصل از جراحی دارند.

موارد فوق فقط بخشی از معیارهایی هستند که جراح در هنگام ارزیابی بیمار و مناسب بودن او برای جراحی در نظر می­گیرد.

آیا جراح می­تواند هنگام جراحی ران، نقاط دیگری را نیز جراحی کند؟

گاهی اوقات جراح می­تواند از چربی­های باسن بیمار بکاهد، این امر در جراحی زانو و ران و رفع چربی این نقاط بسیار شایع است.

نتایج لیپوماتیک تا چه مدت باقی می­ماند؟

سلول­های چربی ناحیه تحت درمان به صورت دائمی برداشته می­شوند، بنابراین بیمار در ناحیه مورد نظر دچار چاقی مجدد نخواهد شد. البته خاطر نشان می­کنیم که جراحی لیپوماتیک نمی­تواند چاق نشدن و عدم تجمع چربی در سایر نقاط بدن را تضمین کند. از آنجایی که فرایند طبیعی پیری بر تناسب اندام و انعطاف پذیری پوست تاثیر می­گذارد، نتایج حاصل از جراحی در افراد مسن همانند نتایج آن در افراد جوان نخواهد بود.

بیمار باید از چه نوع شلوار محافظی استفاده کند؟

بیمار باید پس از عمل تا سه روز از گن مخصوص لیپوماتیک استفاده کند. این گن زیر لباس پوشیده می­شود و قابل مشاهده نیست. بیمار باید تا زمانی که پزشک اجازه داده است این گن را زیر لباس خود بپوشد.

 آیا بیمار پس از عمل دچار کبودی می­شود؟

به طور کلی پس از لیپوماتیک ران، مقداری کبودی ایجاد می­شود که همیشه به سرعت و ظرف مدت 2تا 3 هفته پس از عمل بهبود می­یابد.

انجام عمل لیپوماتیک چه مدت طول می­کشد؟

به طور کلی انجام لیپوماتیک ران حدود 2 تا 3 ساعت طول می­کشد.

بیمار چه مدت پس از عمل می­تواند فعالیت­های خود را مجددا شروع کند؟

به طور کلی بیمار می­تواند سه روز پس از عمل، فعالیت­های روزمره خود را از سر بگیرد، اما حدود 2 تا 3 هفته طول می­کشد تا بیمار بتواند مجددا در باشگاه ورزش کند.

این روش چه عوارضی دارد؟

در صورتی که بیمار سیگار بکشد فرایند بهبود پس از عمل طولانی خواهد بود. تا دو فته پس از عمل، بیمار شاهد تورم، سفتی، و تغییر رنگ پوست خواهد بود. مراقبت­های ناکافی پس از عمل باعث خونریزی پس از عمل، عفونت زخم، تاثیر نامطلوب جراحی، و کبودی خواهد شد.به این پست امتیاز دهید.
لیپوماتیک ران: خارج کردن چربی اضافه بغل و داخل رانها با لیپوماتیک
1.5 از 2 رای