لیپوماتیک سینه: فرم دهی، کوچک کردن و کاهش سایز سینه با تخلیه چربی

لیپو ماتیک

بسیاری از زنان از داشتن سینه‌های بزرگ رنج می‌برند و از درد گردن، درد پشت، درد کمر و سر درد شکایت دارند. بسیاری از زنان تمایل دارند اندازه سینه خود را برای افزایش راحتی، کوچک کنند اما نمی‌خواهند تحت عمل جراحی پلاستیک قرار گیرند زیرا از زخم‌های بزرگی که به وجود می‌آورد و احتمال اینکه حساسیت نوک پستان را نیز تغییر دهد، می‌ترسند. آنها ممکن است به دلیل جراحی سینه تا دو هفته قادر به انجام کار یا فعالیت‌های معمول زندگی نباشند. لیپوماتیک  به عنوان یک جایگزین استاندارد برای کاهش اندازه سینه، یک روش جراحی می‌باشد که فقط نیاز به برش‌های بسیار کوچک دارد. در حال حاضر لیپوماتیک برای کاهش اندازه سینه زنان در سراسر جهان انجام می‌شود. کوچک کردن سینه با روش لیپوماتیک دارای هزینه‌های  بسیار کمتری است و دوره بهبودی به طور چشمگیری کاهش می‌یابد و اکثر زنان پس از 3 روز می‌توانند به فعالیت‌های سابق برگردند.

مزایای لیپوماتیک سینه


به طور کلی، مزایای استفاده از لیپوماتیک جراحی سینه (برای موارد مناسب)  عبارتند از:

 • لیپوماتیک کمتر از سایر انواع جراحی سینه، تهاجمی است.
 • لیپوماتیک سینه، مانند سایر روش‌ها، می‌واند اندازه و حجم سینه را کاهش دهد تا بیمار راحت‌تر شود ( احساس راحتی بیشتر در بدن با کمر درد، گردن درد و یا درد شانه کمتر).
 • حذف انتخابی بافت چربی سینه از طریق جراحی لیپوپروتیک سینه با یک روش ساده‌تر انجام می‌گیرد.
 • بیهوشی کمتری مورد نیاز است.
 • زخم ناشی از این روش کمتر تهاجمی جراحی سینه، نسبت به بقیه روش‌ها کمتر است.
 • بهبود پس از جراحی لیپوماتیک سینه سریع‌تر است.
 • عمل جراحی لیپوماتیک سینه معمولا ارزان تر است.

چه کسی کاندید لیپوماتیک سینه است؟


لیپو ماتیک سینه

هر زنی با سینه‌های بزرگ و سنگین، که از شکل سینه‌اش راضی است، اما فقط می‌خواهد آنها را کوچک‌تر کند، می‌تواند از این روش استفاده کند. لیپوماتیک برای کوچک کردن سینه، وقتی که مقدار زیادی چربی در سینه وجود دارد، بهترین توصیه است و این در مشاوره اولیه توسط اولتراسوند تعیین می‌شود که اجازه می‌دهد تا پزشک مقدار چربی زیر پوستی اطراف بافت پستان را اندازه گیری کند.

بهترین کاندیدای جراحی لیپوماتیک کوچک کردن سینه دارای معیارهای زیر می‌باشند:

 • زنانی که سینه آنها دارای مقدار زیادی از چربی است.
 • زنانی که از دوره یائسگی را گذرانده‌اند، دارای سینه‌هایی هستند که در مقایسه با زنان جوان، دارای درصد چربی بیشتری هستند.
 • پس از یائسگی، بیشتر بافت غددی سینه با بافت چربی جایگزین می‌شود.
 • زنان مسن‌تر با سینه‌های بزرگ کاندید خوبی برای لیپوماتیک سینه می‌باشند، تا زمانی که کلاژن پوست آنها کافی باشد.
 • زنان جوانی که دارای اضافه وزن هستند ممکن است دارای سینه‌هایی باشند که حاوی مقادیر قابل توجه چربی هستند و می‌توانند کاندید خوبی باشند.

جلسه مشاوره برای لیپوماتیک سینه چگونه است؟


جراح  برای برنامه ریزی جراحی سینه شما، ابتدا مشخصات یا ویژگی‌های شما و آنچه که می‌خواهید به آن برسید را در نظر می‌گیرند. برای هر عمل جراحی پلاستیک، از جمله جراحی لیپوماتیک سینه، برای هر بیمار یک سابقه منحصر به فرد از ترکیب عواملی، از جمله موارد زیر در نظر گرفته می‌شود که البته تنها محدود به همین موارد نیست:

 • سن.
 • جنسیت (مردان ممکن است جراحی برای اصلاح رشد سینه مردان مورد نیاز باشد که به نام جینکوماستیا خوانده می‌شود).
 • وزن.
 • انعطاف پذیری پوست.
 • عادات معمول زندگی (مانند سیگار کشیدن).
 • بیماری مزمن یا برخی بیماری‌ها مانند دیابت یا فشار خون بالا.
 • تجربه جراح در مورد اینکه چه روشی بهترین نتیجه را با توجه به وضعیت خاص یا مشخصات شما ایجاد می‌کند.
 • اهداف شما از نتیجه جراحی سینه.

موفقیت مشاوره بستگی به پذیرا بودن و صداقت شما در رابطه با آنچه که شما را ناراحت می‌کند و انتظارات شما از عمل جراحی دارد. از شما سوالاتی در مورد سلامتی، خواسته‌ها و شیوه زندگی‌تان پرسیده خواهد شد. عمل‌های جراحی مختلفی را می‌توان برای رفع نیازهای شما پیشنهاد کرد و نتایج بالقوه، خطرات و عوارض برای شما توضیح داده خواهد شد.

آماده سازی برای لیپوماتیک


لیپوماتیک ممکن است با بی‌حسی موضعی انجام شود. سلامتی شما الویت اول است و عمل جراحی زیبایی به هر دلیلی که شما را ناراحت می‌کند باید به تعویق افتد. لازم است که اگر عاملی موجب تغییر سلامتی شد، با پزشک تماس بگیرید. از شش هفته قبل از عمل جراحی بهتر است سیگار را ترک کنید و قبل از عمل از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی بپرهیزید. پیش از جراحی ممکن است نیاز به انجام آزمایشات قبل از عمل داشته باشید که پزشک در صورت لزوم ترتیب آن را می‌دهد. به طور کلی بعد از جراحی احساس ناراحتی می‌کنید و باید حداقل به مدت 1 هفته با توجه به نوع کاری که انجام می‌دهید، کار خود را متوقف کنید.

چگونگی لیپوماتیک سینه‌ها


چگونگی لیپوماتیک سینه‌ها

لیپوماتیک اغلب بین 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد. مایع بیهوشی در ناحیه عمل، مورد استفاده قرار می‌گیرد و برش معمولا کمتر از 1 سانتیمتر است که نزدیک به ناحیه‌ای است که چربی آن باید برداشته شود. یک کانولای 360 درجه‌ای برای ذوب کردن و حذف چربی استفاده می‌شود. معمولا یک پانسمان فشرده مورد نیاز است.

پس از عمل جراحی


پس از عمل جراحی

جراحی شما با بیهوشی موضعی است و شما قادر خواهید بود تا حرکت کنید. شما به جای اینکه زیر ماسک باشید قادر به نوشیدن و خوردن و حرکت نیز هستید. شما احساس تورم و ناراحتی عمومی خواهید کرد که به طور معمول نیاز به درد زایی دارد. شما معمولا می‌توانید در همان روز به خانه بروید و باید پانسمان روی زخم‌ها را تا یک هفته داشته باشید. شما باید با فردی هماهنگ کنید که بعد از عمل جراحی شما را برساند و در منزل از شما پرستاری کند. شما در کلینیک معاینه خواهید شد و زخم‌ها تا یک هفته بررسی می‌شوند. شما باید 4-6 هفته پس از عمل یک لباس مناسب جراحی  بپوشید و بعد از یک هفته تمرینات ورزشی سبک، و سپس بعد از یک تا دو هفته، تمرینات عادی خود را از سر بگیرید. بعد از بهبودی بهتر است ماساژ دادن را به زخم آغاز کنید.

عوارض این روش چیست؟


اکثریت قریب به اتفاق بیماران از این روش راضی هستند، اگرچه شکایت‌های معمولی از بیحسی، کبودی و تورم وجود دارد. تورم می‌تواند ظرف چندین هفته حل شود. عوارض ناگوار آن نیز شامل عفونت، هماتوم، تاخیر در بهبودی پوست، نروز پوست، از دست دادن پوست، تشکیل سروما و به جای ماندن رد زخم است.

هزینه کوچک کردن سینه‌ها با لیپوماتیک چقدر است؟


از آنجا که روش لیپوماتیک نسبت به سایر روش‌های زیبایی و لاغری ایمن‌تر است پس هزینه کردن برای این روش هم منطقی است. هزینه لیپوماتیک سینه هم مانند بقیه روش‌ها برای هر فرد متفاوت است و بستگی به عوامل زیادی دارد. محل جغرافیایی انجام درمان، هزینه‌های کلینیک و پزشک، مراقبت‌های قبل و بعد از عوامل مهم در تعیین قیمت نهایی هر روشی است. توصیه می‌شود اقلا از انجام لیپوماتیک سینه درباره هزینه‌ها و سایر مسائل با پزشک مشورت شود.

پرسش و پاسخ


برخی از سوالات رایج درباره لیپوماتیک سینه عبارت اند از:

آیا ممکن است کسی کاندید خوبی نباشد؟

انتخاب بهترین شیوه برای کوچک کردن سینه، چیزی است که شما و دکترتان قبل از اینکه عمل کوچک کردن لیپوماتیک انجام گیرد، به طور گسترده در مورد آن بحث خواهید کرد.

انجام لیپوماتیک سینه به افراد زیر توصیه نمی‌شود:

 • زنانی که سینه‌های آنها حاوی بافت غددی بیشتر نسبت به بافت چربی است، نامزد خوبی نیستند. سینه بیماران جوانتر اغلب دارای بافت چربی کمتری می‌باشد و سینه‌هایشان عمدتا از بافت غدد لنفاوی تشکیل شده است که توسط لیپوماتیک استخراج نمی‌شود. بنابراین، تلاش برای کوچک کردن سینه به روش لیپوماتیک در بیماران جوان ممکن است موجب تغییرات ناخوشایند در اندازه سینه شود، زیرا چربی بسیار کمی برای برداشتن وجود دارد.
 • زنانی با انتظارات غیر واقعی: افرادی که انتظار سینه‌های بی‌نظیر پس از لیپوماتیک دارند- زنانی که فرزند دارند و به آنها شیر می‌دهند ممکن است کاندید خوبی نباشند، زیرا انتظاراتشان غیر واقعی است.
 • زنانی که می‌خواهند بدون سوتین راه بروند و سینه‌هایشان بعد از چندین ماه یا چندین سال همان زیبایی اولیه را داشته باشد (این ایده فوق العاده به سادگی محقق نخواهد شد زیرا نیروی گرانش همیشه برنده خواهد شد و تمام سینه‌ها در نهایت و در طول زمان افتاده می‌شوند و استفاده از یک سوتین ورزشی خوب، مهم نیست که سایز شما چند است، و یا عمل جراحی، اجباری است.

 آیا زخم یا تغییر در احساس نوک پستان وجود دارد؟

سوراخ‌های مورد نیاز برای این عمل، کوچک  و در حدود 1-2 میلی متر است. معمولا 3-4 عدد در زیر هر سینه و زیر بغل قرار دارد و بسیار سریع خوب می‌شود. آنها بعد از این عمل نیاز به بخیه ندارند و پس از گذشت چند هفته، تشخیص آنها دشوار است. همانطور که تمام ابزارهایی که در این جراحی استفاده می‌شوند، کاملا خفیف هستند، به طور کلی هیچ تغییری در احساس نوک پستان به وجود نخواهد آورد. این بسیار متفاوت از جراحی‌های معمول است، که یک برش بزرگ T شکل، می‌دهند که برخی از اعصاب پوست پستان ممکن است برش داده شده و حساسیت را به طور دائم تغییر می‌دهد.

آیا آزمایش‌های خاصی لازم است؟

یک ماموگرام قبل از عمل و سپس یک سال پس از عمل، لازم است. سونوگرافی در مشاوره اولیه انجام می‌شود تا نشان دهد که چقدر چربی در سینه وجود دارد. اگر در زمان ماموگرافی هر نوع کیست یا تغییرات دیگری وجود داشته باشد، سونوگرافی بیشتری انجام خواهد شد.

چه نوع لباسی مورد نیاز است؟

یک لباس مخصوص برای فشردن سینه در چند روز اول بعد از عمل استفاده می‌شود و سپس یک سوتین محافظ برای 2-4 هفته بعد از عمل استفاده می‌شود. پزشکان توصیه می‌کنند در ابتدا یک سوتین ورزشی استفاده شود، اما هر سوتینی که سینه‌ها را به خوبی محافظت کرده و از افتادن آنها جلوگیری کند نیز مناسب است، در صورتی که زیر آن سیم وجود نداشته باشد، زیرا این می‌تواند علامتی را که در اثر سیم زیر سوتین روی سینه می‌افتد را به طور دائمی ایجاد کند.

عمل چقدر طول می‌کشد؟

بیشتر روش‌های کوچک کردن سینه تقریبا 2 ساعت طول می‌کشد. شما (عمل جراحی سرپایی) حدود 4 ساعت با در نظر گرفتن ارزیابی قبل و بعد از عمل، در اتاق عمل خواهید بود.

چقدر زمان استراحت نیاز دارید؟

به طور کلی شما باید سه روز کاری را در نظر بگیرید. از حدود سه هفته بعد فعالیت‌های ورزشی معمولی و یا دویدن می‌تواند شروع شود، زیرا ممکن است در این دوره تورم و کبودی داشته باشید.

 به این پست امتیاز دهید.
لیپوماتیک سینه: فرم دهی، کوچک کردن و کاهش سایز سینه با تخلیه چربی
4.25 از 4 رای