دلایل بسیار زیادی وجود دارد که چرا افراد برای کمک در کاهش وزن به دنبال عمل‌های جراحی زیبایی هستند. برخی افراد به سبب تشخیص اینکه وزنشان سلامتیشان را به خطر می‌اندازد به این کار مبادرت می‌ورزند. چاقی به عواملی همچون بیماری‌های تنفسی و قلبی عروقی مرتبط می‌باشد. همچنین بین چاقی و دیابت نیز ارتباطی وجود دارد. دومین دلیل استفاده افراد از عمل جراحی برای کاهش وزن این است که آنها از اثرات منفی اضافه وزن بر نحوه نگرش دیگران به آنها آگاه هستند. بسیاری از اشخاصی که برخی روش‌های جراحی زیبایی را جهت کاهش وزن انتخاب کرده‌اند، رژیم غذایی و ورزش را امتحان کرده ولی از نتایج آن رضایت نداشته‌اند. روش‌های بسیاری برای دستیابی به اندام مناسب وجود دارد. تیکل لیپو (Tickle Lipo) یکی از روش‌های کم تهاجمی جراحی برای لیپوساکشن یا همان چربی کِشی بوده که شهرتش در میان کسانی که خواهان اندامی لاغر و متناسب هستند ولی از صرف زمان ناشی از روش‌های قدیمی لیپوساکشن ناراضی هستند، در حال افزایش می‌باشد. Tickle Lipo‌بر خلاف روش‌های قدیمی لیپوساکشن دارای مزایای بسیاری می‌باشد.

تیکل لیپو (Tickle Lipo) چگونه کار می‌کند؟


ارتعاشات مادون صوت محوری سه بعدی با حق امتیاز CAL، باعث می شود که لوله کانولا راحت تر در مناطق فیبروزی بلغزد و درنتیجه سبب خستگی کمتر برای جراح و آسایش بیشتر برای بیمار می گردد. جراحی لیپوساکشن تلاش زیادی را از جانب پزشک می طلبد. CAL با هدف افزایش عملکرد پزشک و در عین حال کاهش تلاش او طراحی شده است. همچنین با وجود CAL، ارتعاشات سبب کاهش درد و ناراحتی به هنگام تزریق می شود و درنتیجه چربی بیشتری خارج شده و نهایتا به سبب این که از لوله کانولا کمتر استفاده می شود،کبودی و زمان بهبودی کاهش می یابد.

دستگاه لیپوماتیک


لیپوماتیک: ابزار دستی

لیپوماتیک ابزاریست دستی جهت تزریق و مکش. این ابزار بایستی به سیستم Eva sp range متصل شود.

مشخصات

 •  سیستم امنیتی فعال ( توقف به هنگام مواجه با بافت های غیر چربی)
 •  عدم آزادسازی حرارتی ( عدم سوختگی پوست)
 •  سیستم Micro-pumping که سبب تسریع برداشتن چربی بدون افزایش فشار می شود.
 •  حرکت محوری
 •  فرکانس مادون صوت ( کمتر از 20 هرتز)

مزایای استفاده برای بیمار

 •  جراحت کمتر ( کاهش قابل توجه کبودی و ورم)
 • درد کمتر
 • ظاهر بهتر پوست ( کشیدگی و انقباض عالی پوست)

حرکت محوری

این حرکت خاص برای تزریق و همچنین مکش چربی استفاده می شود. با توجه به اینکه تزریق مرحله ای کلـیدی در پیکر تراشی با لیپوماتیک مـی باشد، به کمک این تکنیک چربی بهتر تزریق شده و مکش بدون عوارض انجام می شود . حرکت محوری امولسـیونی از چربی ایجـاد کرده که سلول های چربی را بدون آسـیب به بافتها در هم مـی شکند ( بدون درد و کشیدگی). پس از این مرحله چربی امولسیون شده را می توان به راحتی خارج ساخت، در حالیکه خونریزی، ورم و کبودی به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کنند.

کشیدگی و انقباض پوست

حرکت محوری، پیوند کلاژن را تحریک کرده که سبب محکم و منقبض شدن پوست پس از جراحی می‌گردد.

مادون صوت

ارتعاشات مادون صوت ( فرکانس پایین: کمتر از 20 هرتز) توسط ضربان محوری ایجاد شده و به عنوان بیحس‌کننده در مناطق تحت درمان در حین مرحله تزریق و مکش چربی امولسیونی عمل می‌کند ( تئوری کنترل دریچه) که جراحی و بهبود را برای بیمار آسوده‌تر می سازد. ارتعاش NIL، رشته های عصـبی با شعاع زیاد را طوری تحـریک کرده که مـحرک درد را انتـقال نداده و درنتـیجه توسط مهار رشته های عصبی با شعاع کم، در هدایت درد مداخله می کند. این مکانیزم به پزشک اجازه داده تا چربی کشی یا پیکر تراشی با لیپوماتیک را با بی حسی موضعی به راحتی انجام دهد.

عدم بازگشت سلول‌های چربی پس از برداشته شدن

البته سلولهای چربی باقیمانده می‌توانند به سبب افزایش وزن گسترش یابند. بنابراین ضروریست که عادات غذایی سالم و شیوه زندگی مناسب پس از چربی‌کشی همچنان ادامه یابند.

متقاضیان پیکر تراشی با لیپوماتیک چه کسانی هستند؟

لیپوساکشن جایگزینی برای رژیم غذایی نمی باشد. این روش برای کسانی مناسب است که ذخایر چربی موضعی داشته و روشهای سنتی کاهش وزن به آنها جوابگو نیست.
موفقیت پیکر تراشی با لیپوماتیک بستگی به قابلیت ارتجاعی پوست دارد. این قابلیت ارتجاعی در اثر افزایش سن، کاهش می‌یابد. اگرچه در بیماران سالخورده نیز می‌توان به نتایج عالی دست یافت. افرادی با پوست شل و آویخته می‌توانند ( سه ماه ) قبل و یا بعد از جراحی از اندرمولوژی استفاده کننده تا از پوستی قابل ارتجاع و محکم بهره‌مند گردند.
سلولیت ( نشانگان پوست پرتقالی) نشانه ای نامطلوب به شمار می‌رود. ولی ظاهر ناهموار پوست را می‌توان توسط لیپوساکشن بهبود بخشید.

نشانه‌ها

پیکر تراشی با لیپوماتیک موارد زیر را ممکن می‌سازد:

 •  چربی‌پیرایی یا لیپوپلاستی کلاسیک: شکم، ناحیه بالا شکمی، پهلوها، ران( بخش داخلی و بیرونی)، زانو، ساق پا، مچها، قسمتهای پشتی، دور کمر، باسن، رانهای شل و وارفته، بازوها، چانه، گردن و ….
 •  لیپوپلاستی ویژه: ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم، ژنیکوماستی، مناطق فیبروزی، چربی سطحی، میکرو لیپوساکشن، غدد عرق و …
 • پیکر تراشی همراه با چرخش محوری اشعه مادون صوت (NIL) را می‌توان هم روی زنان و هم روی مردان، از سن 18 سالگی، با هر نوع پوست/چربی(سفیدپوست، آسیایی، آفریقایی) و همچنین برای دومین عمل جراحی لیپوساکشن انجام داد.

نواحی مختلف جهت لیپوساشکن

 •  نواحی فوقانی شکم
 •  نواحی پایینی شکم
 •  پهلوها
 •  چینهای پوستی پشتی و جانبی
 •  بوفالو هامپ (قوز بوفالو) یا همان تجمع چربی در ناحیه پایین پشت گردن
 •  نواحی پایینی پشتی
 •  باسن
 •  چینهای کفل
 •  نواحی داخلی و بالایی رانها
 •  قسمتهای بیرونی ران
 •  قسمت جلویی پایین ران
 •  زانو
 •  قسمت داخلی ساق پا
 •  قسمت جانبی ساق پا
 •  قسمت پشتی ران
 •  زیر چین باسن
 •  قسمت عقبی پشت بازو
 •  بخش داخلی بازو
 •  چانه
 •  گردن

مراحل عمل


مشاوره

هنگام مشاوره، دکتر بیهوشی موارد بالقوه‌ بهبودی که مورد انتظار شماست را مرور می‌کند. او نواحی دچار مشکل و قابلیت ارتجاعی پوست را بررسی می‌کند. پزشک همچنین سوالاتی از سوابق پزشکی شما می پرسد و در مورد اینکه چربیهای کدام نواحی بایستی برداشته شوند تصمیم‌گیری می‌کند. اندازه و نوع گن فشرده ساز نیز تعیین می‌شوند.

آمادگی

جهت آمادگی برای عمل جراحی، دستورالعمل جامعی را دریافت خواهید کرد. هنگام مصرف داروها، در مورد قطع دارو پیش از جراحی با شما مشورت خواهد شد. همچنین به شما پیشنهاد می‌گردد که در روزهای قبل و بعد از عمل جراحی سیگار نکشید. اگر سرما خورده باشید، درمان بایستی به تعویق بیافتد. به سبب اینکه ممکن است پس از جراحی کمی احساس ضعف بکنید، ضروریست که تدارک ببینید تا کسی شما را به سلامت به منزل برساند. چنانچه لیپوساکشن در چندین ناحیه و به طور وسیع انجام شود، پیشنهاد می‌شود که تا چندین روز برای مراقبت خانگی برنامه‌ریزی کنید.

بیهوشی

درمان بسته به میزان مناطق مورد درمان، تحت بی‌هوشی موضعی یا عمومی انجام می‌گیرد. پیکر تراشی با لیپوماتیک ترجیحا تحت بیهوشی موضعی انجام می‌گردد چونکه که بیمار قادر به حرکت بوده و برخی مناطق بدن به راحتی قابل دسترس می‌باشند، و بدیهی است که نتیجه بهتری حاصل می‌شود. این تکنیک هم برای پزشک و هم برای بیمار رضایتبخش می‌باشد. برخی بیماران همچنان بیهوشی عمومی را ترجیح می‌دهند که امکان انجام آن نیز مقدور می‌باشد.

عمل جراحی

پیش از عمل جراحی، جراح ذخایر چربی را که بایستی خارج شوند، علامت‌گذاری می‌کند. سپس شکافهای کوچک و نامحسوسی در پوست ایجاد می‌کند. چربی زیرپوستی با یک مایع تزریق می‌گردد. سپس لوله‌های مکش، چربی زیرپوستی را فرو‌ می‌کشند. این لوله‌ها به یک دستگاه متصل می‌باشند. فشار خلاء بالا ایجاد شده و چربی مکیده می شود. مدت زمان عمل جراحی بستگی به میزان چربی و محلی که چربی از آن برداشته می‌شود دارد.

پس از عمل جراحی

پس از عمل جراحی سریعا به شما کمک شده تا گن مخصوصی را جهت نگهداری و تثبیت پوست و محدودسازی ورم بپوشید. شما بایستی این گن را به مدت چهار تا شش هفته به تن کنید. در خلال دو هفته اول پس از جراحی احساس وارفتگی یا سفتی در مناطق تحت درمان را تجربه خواهید کرد. پوست ممکن است بیحس یا دردناک باشد. این مورد خود به خود برطرف می‌شود. شکافهایی که از طریق آنها پیکر تراشی انجام شده بخیه نمی‌شوند، درنتیجه مایع باقیمانده که قبلا تزریق شده را می‌توان خارج ساخت. مایع به رنگ صورتی بوده و خون‌آلود می‌باشد. به سبب اینکه می‌توان مایع را خارج ساخت، ورم کمتری وجود خواهد داشت. تخلیه رطوبت ممکن است تا بیست و چهار ساعت پس از جراحی طول بکشد، ولی کاملا بیخطر است. زخمها بسیار کوچک بوده و در مناطق کمتر قابل مشاهده بدن قرار دارند. در ابتدا زخمها همچنان قرمز هستند، ولی در دراز مدت تقریبا غیر قابل تشخیص می‌گردند. پس از دو هفته می توانید فعالیتهای روزانه خود را از سر بگیرید. همچنین می توانید با رعایت احتیاط ورزش کنید.

ورم و التهاب بعد از عمل

کل زمان ورم بسیار متغیر بوده ولی ممکن است بیش از شش ماه طول بکشد. فرم جدید بدن شما از چند روز تا چند هفته پس از جراحی مشخص می‌گردد، ولی بایستی متوجه باشید که رسیدن به نتیجه نهایی حدقال چندین ماه به طول می انجامد.

جلسات معاینه بعد از عمل

پس از عمل جراحی سه جلسه معاینه برنامه‌ریزی می‌گردد. اولین جلسه یک روز پس از جراحی برگزار می‌گردد (چسب زخمها تعویض می‌شوند). جلسه دوم یک هفته بعد از جراحی می‌باشد ( چسب زخمها سرانجام برداشته می‌شوند). زخمها بررسی شده و اگر مشکلی وجود داشته باشد، بایستی آنها را شرح دهید. چهار تا شش هفته پس از جراحی در سومین جلسه معاینه، نتیجه ارزیابی می‌شود.

آیا بعد از عمل نیاز به رعایت رژیم است؟

پیکر تراشی ممکن است فرم جدیدی به بدن بدهد، ولی این بدین معنی نیست که شما دیگر نباید مراقب وزن خود باشید. رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش منظم بهترین راه اطمینان از نتیجه پایدار است.

عوارض


عوارض ناشی از لیپوساکشن بسیار نادر است. این عوارض عموما محدود به کبودی و ورم هستند که کاملا طبیعی است. عوارض اصلی ماهیت پزشکی ندارند، بلکه مربوط به اصول زیبایی‌شناختی هستند. این عوارض شامل تصحیح بیش از حد یا کمتر از حد نیاز می‌باشند (چربی موضعی مازاد همچنان وجود دارد). اصلاح موارد مربوط به تصحیح بیش از حد مشکلتر می‌باشد. در مورد تصحیح بیش از حد، راه حل عبارتست از لیپولیفتینگ ( عمل تزریق چربی): چربی از یک محل مکیده شده و به محل دیگر تزریق می شود تا بخش دیگری از بدن را حجم داده و خطوط حد فاصل جدید ایجاد کند. چربی که توسط پیکر تراشی همراه با چرخش محوری اشعه مادون صوت به دست آمده باشد عموما کیفیت بیشتری برای این نوع از درمان دارد. در مورد تصحیح کمتر از حد نیاز ، می‌توان مقدار بیشتری چربی را جهت دستیابی به نتیجه بهتر مورد مکش قرار داد. همچنین خطر کمتری در مورد تغییر رنگدانه های کوچک وجود دارد.

نتایج


برای نتایجه نهایی لیپوساکشن ممکن است مجبور باشید مدتی منتظر بمانید. تغییرات بارز تنها پس از چند روز تا چند هفته قابل مشاهده هستند، ولی بایستی در نظر داشته باشید که نتایج با گذشت زمان بهبود می‌یابند. نتیجه نهایی پس از چند ماه قابل مشاهده می‌باشد.مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان